ΑΦΙΣΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ
Γενικά Δράσεις Κοινωνία

6η Μαρτίου: Πανελλήνια μέρα κατά της σχολικής βίας – Δράσεις του Δημοτικού σχολείου Δοκιμίου

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Σχολικού Εκφοβισμού με σκοπό την ενημέρωση και δράση απέναντι σε περιστατικά συστηματικής και επαναλαμβανόμενης βίαιης συμπεριφοράς του μεγαλύτερου ή δυνατότερου μαθητή προς τον μικρότερο και πιο αδύναμο.

Λόγω, λοιπόν, της Παγκόσμιας αυτής μέρας, στις 7 Μαρτίου 2024 και στις 14 Μαρτίου 2024, η  Σχολική  Ψυχολόγος Μπουλούκη Νίκη, η Κοινωνική Λειτουργός Αντωνιάδη Αθηνά και η υπεύθυνη του τμήματος ένταξης δασκάλα ειδικής αγωγής Κατερίνα Παπατρέχα του  σχολείου μας πραγματοποίησαν βιωματικά εργαστήρια στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνονται μεταξύ και εναντίον των μαθητών.

Αναλυτικότερα, πραγματοποιήθηκαν βιωματικές δράσεις στα δυο τμήματα της Δ τάξης και της Ε Τάξης για την ευαισθητοποίηση κατά του φαινομένου αυτού. Στόχος ήταν να δοθεί η αφορμή να συζητηθεί το θέμα με βιωματικό τρόπο, με δραματοποίηση και να συζητηθούν

• οι «καλές» πρακτικές της επικοινωνίας,
  • η κατανόηση των κοινωνικών κανόνων
  • η συμπερίληψη,
  • η ομαδικότητα,
  • η αλληλοβοήθεια και η αλληλεγγύη  που πρέπει να δειχνουν τα παιδιά,
  • οι συμπεριφορές  που θα πρέπει να αποφεύγονται και
  • οι τρόποι αναγνώρισης και διαχείρισης φαινομένων σχολικού εκφοβισμού.

Οι σημαντικές αυτές συναντήσεις έκλεισαν λέγοντας το σύνθημα, ότι «ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ» και «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΙΩΝΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ»!!