agrinio
Γενικά Δράσεις Κοινωνία Πολιτισμός

Διατηρούμε την πόλη καθαρή, δημιουργούμε πολιτισμό

IMG 20231129 101359 1

Στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος ενημέρωσης που αφορά την ευαισθητοποίηση, προώθηση και ανάπτυξη της ιδέας της κυκλικής οικονομίας την Τετάρτη που μας πέρασε οι μικροί μας μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα που αφορούν τη διαχείριση των στερεών απορριμμάτων και την ανακύκλωση. Έμαθαν έτσι ποια υλικά μπορούν να ανακυκλωθούν, πώς λειτουργούν τα εργοστάσια ανακύκλωσης και τι μπορεί ο καθένας μας να κάνει για να ενισχύσει αυτήν την προσπάθεια. Η συγκεκριμένη δράση οργανώθηκε από τον υπεύθυνο σχολικών προγραμμάτων κο Θοδωρή Τσιλίκα και την Προϊσταμένη του τμήματος καθαριότητας και ανακύκλωσης του Δήμου Αγρινίου κα Βασιλική Καραπαπά και σε αυτή έλαβαν μέρος οι 3 μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου μας.

IMG 20231129 100834

Ιδιαίτερα επεξηγηματικό στην όλη προσπάθεια ήταν και το παρακάτω βίντεο της Ελληνικής Εταιρείας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) που προβλήθηκε στα παιδιά.