Τρεις Ιεράρχες
Γενικά Εκδηλώσεις Πολιτισμός

Οι τρεις Ιεράρχες

Με κάθε επισημότητα το σχολείο τίμησε χθες τη μνήμη των τριών μεγάλων Φωστήρων της Χριστιανοσύνης. Του Ιωάννη του Χρυσόστομου, του Βασίλειου του Μέγα και του Γρηγόριου του Ναζιανζηνού ή Θεολόγου. Οι τρεις αυτοί μεγάλοι άνδρες των γραμμάτων και των επιστημών θεωρούνται ως γνωστόν και προστάτες των γραμμάτων, των σχολείων και γενικά της εκπαίδευσης. Οι μαθητές του σχολείου μας, αφού συγκεντρώθηκαν νωρίς στο προαύλιο του σχολείου, οδηγήθηκαν συνοδεία των εκπαιδευτικών στην εκκλησία του χωριού, όπου τελέστηκε δοξολογία για τους τρεις μεγάλους αυτούς άνδρες.

20230130 092926

Πολύ ενδιαφέρουσα ήταν και η ομιλία της δασκάλας κας Γιάννας Φραγκοπούλου, η οποία ανέπτυξε όχι μόνο τη θεολογική αλλά και την ιστορική πλευρά της ζωής των τριών μεγάλων Ιεραρχών.

IMG 20230130 091810