ερ3
Εκπαίδευση

“Πολλά παιδιά μετρούν τα άστρα”

Μια “αστεράτη” και άκρως ενδιαφέρουσα εκδήλωση έλαβε χώρα σήμερα στο σχολείο μας. Θέμα της, το ηλιακό μας σύστημα και οι μετεωρίτες. Ομιλητές οι εκπρόσωποι της αστρονομικής & αστροφυσικής εταιρίας Δυτικής Ελλάδας κ.κ. Καρανίκας Σωτήρης και Μπακολίτσας Κωνσταντίνος. Οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία, μέσα από όμορφες παρουσιάσεις, να μάθουν για τον ήλιο, τους πλανήτες, τους κομήτες, τους μετεωρίτες, αλλά και να έχουν μια εξήγηση για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων από τη γη. Επίσης είχαν τη δυνατότητα να δουν μια ωραία έκθεση από δείγματα μετεωριτών και να αγγίξουν κάποια από αυτά. Είναι σίγουρο ότι κάποια από τα παιδιά αυτά θα αποτελέσουν τα μελλοντικά στελέχη της αστρονομικής & αστροφυσικής εταιρίας.

3 1024x768 1

1 1024x768 1