Εκδηλώσεις Σχολικά Νέα

Ρομπότ “χαμηλής οξύτητας”

Την Παρασκευή που μας πέρασε, στις 15 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας δύο εκδηλώσεις-παρουσιάσεις.
Ομιλητής και στις δύο εκδηλώσεις, με μεγάλη εμπειρία πάνω στα συγκεκριμένα θέματα, ήταν ο καθηγητής Φυσικής και υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Αγρινίου κ. Σπύρος Τσοβόλας. Στην πρώτη εκδήλωση βασικό θέμα ήταν η Ρομποτική. Οι μικροί μαθητές της Δ, Ε και ΣΤ Δημοτικού άκουσαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τον αυτόματο έλεγχο και είδαν ζωντανά παρουσίαση κάποιων μικρών ρομπότ και των δυνατοτήτων τους.

cropped 1

Στη δεύτερη παρουσίαση οι μαθητές της Ε και ΣΤ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να δουν και να μάθουν πως μετράμε την οξύτητα του λαδιού. Να σημειωθεί ότι το λάδι από τις ελιές του σχολείου μας μετρήθηκε και κατατάχθηκε στην κατηγορία «εκλεκτό παρθένο»